|”reklam|
  • ”reklam|
reklam banner'' width=reklam banner'' width=

HER MİNİBÜSÜ OLAN ÖĞRENCİ SERVİSİ OLAMAYACAK

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala artan servis kavgalarına son nokta konuldu ve bu iş için bir takım standartlar getirildi.

08 Eylül 2017 - 09:38 - Güncelleme: 08 Eylül 2017 - 19:13

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala artan servis kavgalarına son noktanın konulduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tüm servis sürücülerinin TESK tarafından hazırlanan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından resmi gazetede yayınlattırılan servis şoförü standartlarına uymalarının zorunlu olduğunu söyledi.

STANDARTLARA UYMAYAN ESKİ ARAÇLARLA ve YETERLİLİK BELGESİ OLMAYANLAR SERVİSCİLİK YAPAMAYACAK

Tüm türkiye sınırlarında ve Aksaray'ın Bütün ilçe ve beldelerinin de bu kapsamda olduğu belirtildi.

Konuya ilgili yazılı açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Son yaşanan istenmeyen olayların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızla görüşerek çözüm için artık mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olması konusunda görüş birliğine varıldı. Standart resmi gazetede yayınlandı. Şuan standartla ilgili yeterlilikler hazırlanıyor. Yeterliliğin hazırlanması ile artık her önüne gelen servis şoförülüğü yapamayacak. Mutlaka MYK tarafından yayınlanan standartlar doğrultusunda  yapılacak sınavlardan başarı ile geçmesi gerekiyor. Yani artık servis şoförlüğü için ehliyet ve SRC belgesi yeterli olmayacak. Yeni düzenleme ile eski şoför abiler geri gelecek. Ahlaki ve toplum değerlerine uyan sürücüler olacak' diye konuştu.

 

KORSAN SERVİS ARAÇLARINA DİKKAT! BUNLARI HEMEN EMNİYETE ŞİKAYET EDİN!

 Açıklamasında velileri de uyaran Bendevi Palandöken, 'Çocuklarımız ülkemizin geleceğidir. Onların güvenliğinden hepimiz sorumluyuz. Üç kuruş ucuz olsun diye korsan servis araçlarını tercih etmeyin. 62 binin üzerinde  odalarımız tarafından yakından denetlenebilir servis aracı var. Yeni düzenlenen standart  ve  yeterlilik doğrultusunda hazırlanan sınavlarda  gerekli bilgi, beceri, tutum ve davranışları gösteremeyenler başrısız sayılacak ve  servis şoförlüğü yapamayacak. .Çocuğunun güvenli şekilde okula gidip eve dönmesini her anne baba istiyor. Fakat piyasada denetimden uzak okul servis araçları hayli fazla. Rastgele iyi araştırılmamış servis aracı ile anlaşmalar yapılıyor' şeklinde konuştu.

 

ÖĞRENCİLER SERVİSE REHBER ÖĞRETMEN EŞLİĞİNDE İNİP BİNECEK

Servis aracı şoförü meslek standardının Resmi Gazetede yayınlandığını belirten Palandöken, 'Bu ulusal meslek standardı ile mesleğin tanımı yapıldı. Buna göre, öğrenciler araçlara rehber personel eşliğinde bindirilerek yaş gruplarına ve fiziksel özelliklerine göre oturtulacak, her öğrencinin emniyet kemeri takması sağlanacak. Servis aracı şoförü trafikte kurallara uygun ve güvenli bir sürüş gerçekleştirecek. Öğrenciler rehber personel yardımıyla araçtan indirilecek.  Servis aracı şoförü öğrencileri araçtan indirdikten sonra araçta unutulan malzemeleri kontrol edecek, Öğrenciler servis aracına mevcut listeye göre  kontrol edilecer alınacak. Servis aracı şoförleri ilgili meslek kuruluşları tarafından verilecek eğitimleri de takip etmekten sorumlular. İlgili kurumlar okul servis araçlarına ilişkin yapacakları düzenlemelerde, servis aracı şoförü ulusal meslek standardını göz önüne almaları gerekiyor. Standart dışına çıkan serviscilerin belgeleri iptal edilecek.

Ayrıca servislerde rehber personel bulundurmayan servis araçlarını mutlaka Servis Araçları Odasına bildirmeliler. Emniyet yetkililerimiz, yapacakları denetimlerle evlatlarımızın can güvenliğini sağlamalıdır' şeklinde konuştu.  

 

 

reklam banner'' width=|
Bu haber 1997 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..