Anal Fistül Nedir?

Anal Fistül Nedir?

Anal Fistül Nedir?
Editor: Sultanhani.gen.tr
04 Aralık 2020 - 13:47

Anal fistül nedir? Sorusuna birçok kişi cevap aramaktadır. Anal fistül anüs ile karın bağırsak arasında yer alan bir tüneldir. Özellikle anüs yakınındaki deride oluşan bu apseler anal fistül hastalığını oluşturmaktadır. Bu hastalığın bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri gösterdiğinizde mutlaka muayene olmanız gerekmektedir. Size uygulanan tedavi yöntemleriyle hızlı bir şekilde iyileşme gösterebilirsiniz. Çok fazla sayıda tedavi yöntemi bulunmaktadır. Özellikle cerrahi operasyonlar tercih edilmektedir. Cerrahi operasyonlar için uzmanların muayene sonrası karar vermesi gerekmektedir.  Anal fistül hastalığının belirtilerini şu şekilde söyleyebiliriz;

  • Anüs etrafında görülen tahrişler
  • Anüs bölgesinden gelen kokulu akıntı
  • Kan gelmesi
  • Günlük hareketler esnasında oluşan ağrı
Bu belirtileri göstermeniz durumunda anal fistül hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. En kısa süre içinde muayene olarak tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Fistül Tedavisi Kolay Yöntemler

Fistül tedavisi için bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerle kolay bir şekilde tedavi olabiliyorsunuz. Fakat her sağlık sorununda olduğu gibi bu hastalıkta da ameliyat işlemleri uygulanabiliyor. Ameliyat işlemleri hastanın zor bir süreç geçirmesine sebep oluyor. Fistül tedavisi olmak için hekimlerin gerekli olan muayene işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Kesin tanı koyulduktan sonra tedavi süreçlerine başlanmaktadır. Cerrahi operasyonlar insanların bu hastalıktan kurtulmasına olanak sağlıyor. Fakat yara izleri insan vücudunda kalması, insanları tedirgin etmektedir. Daha farklı tedavi yöntemleri arayışına geçen hastalar, zor günler geçirmektedir. İyileşme süresi oldukça uzun olması günlük yaşam kalitelerini düşürmektedir.

Lazerle Fistül Tedavisi Artık Mümkün

Fistül tedavisinde hastalara ameliyat işlemi gerçekleştiriliyordu. Ameliyat sonrası hastalar zor bir iyileşme süreci geçirmesi gerekiyordu. Ameliyat olduktan sonra her hastanın riskleri bulunur.
Bu risklerin başında ne tehlikelisi enfeksiyon riskidir. Enfeksiyon kapması durumunda hastanın durumu daha kötüye gidebilmektedir. Fakat gelişen teknolojiyle beraber artık günümüzde lazer tedavileri kullanılmaktadır. Lazerle fistül tedavisi artık mümkün bir hale getiriliyor. Lazer kullanılarak hastanın kolay bir şekilde iyileşmesi sağlanmaktadır. Hızlı ve ağrısız bir şekilde tamamlanması hastaların iyileşme hızını arttırmaktadır. Yara işlemi oluşmadığı için ameliyata göre hastanın enfeksiyon kapma riski ortadan tamamen kalkmaktadır.
 
 

--

YORUMLAR

  • 0 Yorum