En iyi Erkek ve Kadın Ayakkabı Markaları

En iyi Erkek ve Kadın Ayakkabı Markaları

En iyi Erkek ve Kadın Ayakkabı Markaları
19 Temmuz 2021 - 12:32

Ayakkabı, çeşitli aktiviteler yaparken insan ayağını korumak ve rahatlatmak için tasarlanmış bir giyim ürünüdür. Ayakkabılar aynı zamanda bir dekorasyon öğesi olarak da kullanılmaktadır. Ayakkabıların tasarımı zaman içinde ve kültürden kültüre büyük ölçüde değişmiştir ve görünüş orijinal olarak işleve bağlıdır. Ek olarak moda, ayakkabıların çok yüksek topuklu veya düz topuklu olması gibi birçok tasarım unsurunu belirlemiştir. Çağdaş ayakkabılar stil, karmaşıklık ve maliyet açısından büyük farklılıklar gösterir.

Bilinen en eski ayakkabılar, MÖ 8000 ila 7000 yıllarına tarihlenen ve 1938'de ABD'nin Oregon eyaletinde bulunan sandaletlerdir. Ön ve arka dikişleri boyunca deri bir kordonla bağlanmış tek bir sığır derisinden yapılmış dünyanın en eski deri ayakkabısı bulundu. Bununla birlikte, ayakkabı yapımında en sık kullanılan malzeme olan tabaklanmış deri normalde binlerce yıl dayanmaz, bu nedenle ayakkabılar muhtemelen bundan çok önce kullanılıyordu. Fiziksel antropolog Erik Trinkaus, ayakkabı kullanımının yaklaşık 40.000 ila 26.000 yıl önce başladığına dair kanıtlar bulduğuna inanıyor.

Bu dönemde ayak parmaklarındaki kemiklerin kalınlığının (ayak başparmağı dışındaki) azalması gerçeğine dayanarak, ayakkabı giymenin daha az kemik büyümesine neden olduğu ve daha kısa, daha ince ayak parmakları ile sonuçlandığı varsayımına dayanmaktadır. İlk tasarımlar basit işlerdi, genellikle ayakları kayalardan, döküntülerden ve soğuktan korumak için deriden "ayak torbaları" idi. Ayakkabılar sandaletlerden daha fazla deri kullanılarak üretildiğinden, soğuk iklimlerde kullanımı daha yaygındı. Orta Çağ'da, deriyi ayağın etrafına daha iyi oturması için sıkmak için değiştirilebilir kanatlı veya büzme ipli ayakkabılar geliştirildi. Avrupa zenginlik ve güç kazandıkça, süslü ayakkabılar statü sembolü haline geldi. Zanaatkarlar, zengin müşteriler için benzersiz ayakkabılar yarattı ve yeni stiller geliştirdi. Sonunda, tabanı dikilmiş modern ayakkabı tasarlandı. Böylece ortaya bir sürü ayakkabı türü ve en iyiler arasında yer alacak markalar çıktı.
Ayakkabı söz konusu olduğunda, herkes farklı bir şeyler arar. Bazı insanlar malzemelere bakar; diğerleri ayakkabıda uyum ve rahatlık ister. Bununla birlikte, günümüzde ayakkabılar sadece deri veya plastikten daha fazlası haline geldi. Bugün, onlar bir moda ifadesi. Bugünlerde ayakkabılar için pek çok 'ileri teknoloji' özellik var – öyle ki bazı ayakkabılar ayakkabıdan çok makine gibi görünebiliyor. Tıpkı diğer moda trend belirleyicileri gibi, en iyi markalar da her zaman birbirlerini geçmek ve tüketici ihtiyaçlarını karşılayan bir ayakkabı tasarlamak için rekabet ediyor.

Rekabet şiddetlidir ve bazen sokaklardaki markaları gözlemleyerek oyunun zirvesinde kimin olduğunu tespit etmek zordur. Bazı yüksek kaliteli ayakkabılar çok fazla şeye mal olabilir. Bu yüzden, size orada neler olduğuna dair bir fikir vermek için, işte en iyi ayakkabı markalarının bir listesi.
Nike, Adidas, Air Jordan, Testoni, Converse, Common Projects, Berluti, Balenciaga, New Balance, Vans, Reebok, Gucci, Johnston & Murphy, Puma, Bostonian gibi markalar hem erkek hem de kadın ayakkabıları konusunda dünyaca ünlü markalar olarak sıralanabilir.
 

En İyi Erkek Ayakkabı Markaları

Her erkeğin sahip olması gereken birkaç ayakkabı stili vardır: harika bir oxford, bağcıklı bir bot, bir deri spor ayakkabı. Bu zamansız seçenekler, her harika kıyafetin temelini oluşturur. Neyse ki, tüm bu klasikleri mükemmel bir şekilde yapan birkaç güvenilir marka var.
İster bir İtalyan markası, ister doğrudan tüketiciye yönelik genç bir marka olsun, bu markaların tümü, asırlık ayakkabıcılık sanatında ustalaşmıştır. Bu temel stilleri aldılar, mükemmelleştir diler ve sonra onları modern insan için yeniden icat ettiler. Bu markaları bir kez satın alır ve ömür boyu giyersiniz. Çok sayıda üreticiden birçok ayakkabıyı inceledikten sonra, en iyi erkek ayakkabısı üreten markaların bir listesini oluşturduk: Nevzat Onay, Kemal Tanca, Togo, Beckett simonon, Ace Marks, John Lobb, Idrese, Trickers, Allen Edmonds, Taft, Maglieriapelle, Santoni.
Kösele Erkek Ayakkabı üreticileri arasında, Nevzat Onay ve Kemal Tanca yerli üretici olarak öne geçmektedir.
Gucci'den Tom Ford'a ve Balenciaga'ya kadar lüks spor ayakkabılar her erkeğin günlük gardırobunun vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Tasarımcı spor ayakkabılar artık spor salonundan ofise giymek için tamamen kabul edilebilir. Şık bir gündelik görünüm için bir kot pantolon ile rahatlıkla giyebilir veya gündelik bir iş stili için bir takım elbise ile giyebilirsiniz. Spor ayakkabılar, diğer ayakkabıların eşleşemeyeceği bir stil, çok yönlülük ve rahatlık seviyesi sunar.

En İyi Kadın Ayakkabı Markaları

Söz konusu kadın ayakkabıları olunca her konuda olduğu gibi listemiz oldukça uzamakta.
Dünyanın en önemli ayakkabı markaları arasında ilk akla gelen markalar: Dolce & Gabbana, Valentino, Jimmy Choo, Dior, Prada, Aquazzura, Gucci, Chanel bunlardan birkaçı. Ülkemizde ise Kadın Ayakkabı Denince Akla Nevzat Onay, Kemal Tanca, inci gibi markalar gelmekte.
Değişen teknoloji ve endüstri sayesinde yer li kadın ayakkabı üreticilerimiz globaldeki bu markalarla kalite anlamında rekabet edebilecekleri düzeye gelmiştir.