Karadeniz Pidesinin Eşsiz Lezzeti

Karadeniz Pidesinin Eşsiz Lezzeti

Karadeniz Pidesinin Eşsiz Lezzeti
Editor: Sultanhani.gen.tr
21 Şubat 2020 - 13:40

Pide denince sizin de aklınıza hemen Karadeniz pidesi geliyor mu? Tereyağının bol sürüldüğü, yumurtalı, kaşarlı, kıymalı, kuşbaşılı leziz pideler… Türkiye’de insanlarımızın pide anlamında damak tadı oldukça iyidir. Hemen hemen Türkiye’nin her şehrinde pide yapılmaktadır ve çeşitli tadlarda servis edilmektedir. Ancak size tavsiyem en iyi ve lezzetli pide Lider Pide’de yenir.

Pide çeşitleri açık pide ve kapalı pide olmak üzere genel olarak ikiye ayrılır. Kapalı pidelerde hamurun içerisinde malzemeler yer alır. Açık pidede ise iç malzemeler görünecek şekilde yanlardan kıvrım verilecek uzunlamasına yapılır. Bazı yerlerde yuvarlak açık ve kapalı pideler yapıldığı da görülmektedir.
Karadeniz pidelerine lezzetini veren sırrı sizinle paylaşayım mı? Kesinlikle taş fırınlarda pişirilmesi diyebilirim. Karadeniz ormanlarında yer alan ağaçların verdiği ısı ve uzun süre yanması taş fırınlarda pişen her türlü yemeğe ayrı bir lezzet vermektedir.

Karadeniz Pidesinde Terayağının Önemi

Yukarıda da kısmen bahsettiğim gibi Karadeniz pidesi başlı başına lezzet veren unsurların arasında tereyağı da yer almaktadır. Tamamen doğal ve organik olarak yine Karadeniz yaylarında otlayan hayvanlardan üretilen yerel lezzet olan tereyağı, pideye verdiği lezzet hissiyatı oldukça yüksektir.

Pide Malzemelerinin Organik Olması

İçlik dediğimiz pide iç malzemelerinin hazırlanışındaki hijyen ve temizlik Karadeniz insanları tarafından önemsenmektedir. Pidelerin içerisinde sık olarak koyulan ve tercih edilen malzeme kıyma olduğu için, burada kullanılan etler tamamen organik olarak beslenen ve yetiştirilen hayvanlardan yapılmaktadır. Nasıl Doğu’da yetişen hayvanın etinin lezzeti ile Batı’da yetişen hayvanın lezzeti farklı ise, Karadeniz yaylarında otlayan hayvanların etleri de bir o kadar lezzetlidir. Kuşbaşı veya kıymalı olarak tercih edilebilen Lider Pide iş yerlerinde hazırlanan lezzetli Karadeniz Pidelerinde oldukça organik malzemeler kullanılmaktadır. Gerek domates gerek yumurta, gerekse kaşar peyniri organiklik açısından aklınıza hiçbir şüphe düşürmemektedir.

Kavurmalı ve Kapalı Pide

Kavurmalı pide hiç denediniz mi? Evet, yanlış okumadınız. Kavurmalı pide Karadeniz pidesi arasında tercih edilmektedir. Lezzetine doyamayacaksınız, Lider Pide’ye gittiğinizde mutlaka denemenizi tavsiye ederim.
En çok tercih edilen Karadeniz kapalı pidesini İstanbul’un birçok yerinde yer alan Lider Pide dükkanlarında deneyebilirsiniz. Gerçek kapalı pide lezzetini yaşamak isterseniz sizi Lider Pideyi önerebilirim.
Özel olarak hazırlanan ve bir süre dinlendirilen mayalı hamurun taş fırın sıcaklığı ile buluşmasına şahit olduğunuzda Karadeniz pidesinin lezzetini nereden aldığını daha iyi anlayacaksınız. Ustalarda yılların verdiği tecrübe sayesinde lezzet kat ve kat artmakta. Özellikle Trabzon yöresinin izlerini lezzetine taşıyan pidelerde verdiğiniz paranın hakkını aldığınızı göreceksiniz.
 

--

YORUMLAR

  • 0 Yorum