Laptop Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Laptop Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Laptop Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Editor: Sultanhani.gen.tr
08 Eylül 2019 - 15:46

Artık masaüstü bilgisayar kullananların sayısı bir hayli azaldı. Laptop modelleri taşınabilir olması ve aynı zamanda üstün performans  sunabilmesi gibi özellikler nedeniyle masaüstü bilgisayarlardan daha fazla tercih ediliyor. Ancak elbette laptop seçerken bazı unsurlara dikkat etmek gerekiyor. Yeni bir bilgisayar satın almak için ayırdığınız bütçeyi en verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, siz de bu önerilerimize kulak verin.

  • İşlemci
Yeni bir laptop modeli satın aldığınızda uzun ömürlü olmasını istiyorsanız işlemci ve bellek seçiminizi çok dikkatli yapmanız gerekiyor. Bilgisayarların kalbi işlemcidir ve işlemciye ne kadar dikkat ederseniz satın aldığınız bilgisayarın ömrü de o kadar uzun olur. Ram olarak da ddr4’ten daha aşağı olan modellerden uzak durun!
  • Ekran kartı
Dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri diğeri de ekran kartıdır.  Seçtiğiniz bilgisayar modelinin ekran kartı ram kapasitesini çok fazla doldurmamalı! Harici ekran kartı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz ancak  özellikle ram kapasitesini ne kadar kullandığını gözden geçirmenizde fayda var.
  • Çözünürlük
Bilgisayarınızı hangi işlemler için kullanacak olursanız olun çözünürlük sizin için çok büyük önem taşıyacak. Bu nedenle artık 4k çözünürlüğe geçtiğimiz bugünlerde seçtiğiniz bilgisayarın çözünürlük performansının da iyi olması gerekiyor. Aslında çözünürlüğe dair söyleyecek çok fazla söz yok. Ne kadar çözünürlüğü yüksek bir bilgisayar modeli seçerseniz kullanım konforunuz da o kadar iyi olacaktır.
  • Klavye
Laptop modellerinin masaüstü bilgisayarlar ile kıyaslandığında belki de en dezavantajlı yönü klavyesinin çok ergonomik olmamasıdır. Özellikle sıklıkla fareden çok klavyeyi kullananlar için bu özellik daha fazla önem taşıyor.  Laptop seçerken klavyenin arka aydınlatmasının olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Özellikle gece saatlerinde bilgisayar kullanmaya devam ediyorsanız arka aydınlatma kullanım konforunuzu arttırır.
  • Fiyat
Elbette laptop modelinin teknik özellikleri ve performansı kadar fiyatı da önem taşıyor.  İndirim kampanyalarını takip ederseniz daha düşük bir bütçe ile daha yüksek performanslı bir bilgisayar modeli satın alabilirsiniz. Bu noktada MediaMarkt laptop indirimleri sizin için cazip bir seçenek olabilir. Onlarca farklı modelde indirim uyguladığı için kendinize uygun bir tasarımı ucuza almanız çok zor olmayacaktır. İndirimleri bu siteden mutlaka takip edin.
 

--

YORUMLAR

  • 0 Yorum