Metal Dolap mı, Ahşap Dolap mı Dayanıklı?

Yeni bir dolap alırken seçenekler arasında kararsızlık yaşanırken seçimi zorlayan konulardan biri de metal dolap mı yoksa ahşap dolap mı sağlamdır? sorusudur

Metal Dolap mı, Ahşap Dolap mı Dayanıklı?

Yeni bir dolap alırken seçenekler arasında kararsızlık yaşanırken seçimi zorlayan konulardan biri de metal dolap mı yoksa ahşap dolap mı sağlamdır? sorusudur

Metal Dolap mı, Ahşap Dolap mı Dayanıklı?
Editor: admin2
21 Nisan 2020 - 00:28

Yeni bir dolap alırken seçenekler arasında kararsızlık yaşanırken seçimi zorlayan konulardan biri de metal dolap mı yoksa ahşap dolap mı sağlamdır? Sorusudur. İnsanı kararsızlığa düşüren bu sorunun yanıtını verebilmek için çok yönlü düşünmek gerekir. Çünkü satın alınacak dolabın nerede kullanılacağı seçimi belirleyecek olan en önemli faktördür.

Ahşap dolaplar, MDF ve saf ahşap şeklinde iki farklı malzemeden üretilir. Saf ahşap dolaplarda işçilik ve malzeme kalitesinin daha yüksek olmasından dolayı maliyeti yüksektir. MDF dolaplarda ise işçilik yoktur, ancak bu iki dolabın birbiriyle kıyaslanması mantıksızdır. Çünkü ahşap dolapların kalitesi MDF’ye göre çok daha üst düzeydir ve kullanım ömrü uzundur. Eğer iş yeriniz için tercih edecekseniz ahşap bir dolabın maliyeti yüksek olacağından gereksizdir. MDF’nin ise suya karşı dayanıksız olması kullanım süresini kısaltacağı gibi çok çabuk yıpranır ve işinizi görmez. Ahşap dolaplar genellikle evde kullanılan sistemlerdir. Dayanıklı olmasının yanı sıra uzun ömürlü kullanımı sık dolap değiştirme maliyetinden kurtarır.

Metal dolaplar, özellikle yoğun kullanım alanlarında tercih edilir. Ahşap ve MDF’ye göre daha dayanıklı olması, ekstra bakım gerektirmemesi, kullanım süresini uzun olması avantajlı olmasını sağlar.

Metal Dolaplar Kullanım Açısından Nasıldır?

Metal soyunma dolabıhafif ve uzun ömürlüdür. Buda kullanım rahatlığı sağlar. İstendiği takdirde raf ekleme ve çıkarma işçilik gerektirmeden yapılabilir. İster dosya dolabı olarak, istenirse soyunma dolabı olarak kullanılabilir. Suya ve paslanmaya karşı dayanıklıdır. Dışarıdan gelen darbelerle kolay kolay zarar görmez. İçine konulan eşyalara tam bir koruma sağlar. Hafif olması önemli bir avantajdır. Bunun için istenilen yere rahatlıkla taşınabilir ve transfer edilebilir. Ekstra dolaplarla daha fonksiyonel hale getirilebilir. Örneğin dosya dolabı ve soyunma dolabı olarak yan yana kullanılabilir. İstenilen boyutlarda ve ölçülerde olabilme özelliği sayesinde her mekanda rahatlıkla kullanılabilir.

Metal ve ahşap dolap arasında bir seçim yapılmak gerekirse öncelik mutlaka kullanım alanı olmalıdır. İş yeri için tercih edilecek metal, ev için tercih edilecek ise ahşap dolaplardır.

Metal dolap modellerini https://www.ceylancelik.com.tr/adresinden inceleyebilirsiniz.

--

YORUMLAR

  • 0 Yorum