Nasır Belirtileri Nelerdir ve Nasır Nasıl Geçer?

Nasır Belirtileri Nelerdir ve Nasır Nasıl Geçer?

Nasır Belirtileri Nelerdir ve Nasır Nasıl Geçer?
Editor: Sultanhani.gen.tr
05 Ocak 2020 - 16:49

Nasır, cilt üzerinde oluşan yoğun kalınlaşma ya da diğer bir adıyla keratinleşme olarak bilinir. Ayaklarda meydana gelen ve en çok karşılaşılan problemler arasında yer alır. Nasır, deri üzerinde üst üste tekrarlanan sürekli basınçlar ya da sürtünmeler ile ortaya çıkar. Çoğunlukla ayakta meydana gelen ayak nasırı nedeni, ayakkabıların içine ayakların tam olarak oturmayıp hareket edebilmesidir. El nasırı sorunu ise genel olarak yapılan işlerden meydana gelir. Bu duruma ise yüksek basınç ve sürtünme yol açar. Sürtünme ve basıncın çok yoğun olduğu alanda, vücudun kendini koruması amacıyla savunma sistemini tam olarak devreye sokmasıyla beraber keratin doku artmaya başlar ve akabinde nasır oluşum süreci başlar. Devam eden yüksek basınç ile beraber sürtünme, çok daha derinlerde bulunan kan damar ağını, sinirleri ve taze doku üretebilen derinlerdeki cilt katmanlarını etkiler ve ağrı oluşumu hızlı bir şekilde başlar. Hali hazırdaki kemik deformiteleri, yere basma sorunları, çok sıkı ve yüksek topuklu olan ayakkabılar nasır oluşmasına sebebiyet verir. Yapılan bazı spor türleri de ayaklardaki darbelerden dolayı nasırlanma riskini ciddi oranda arttırabilir.


Nasır Belirtileri

Nasır belirtileri, genel olarak ayak ve el parmakları arasında görülebilen kalınlaşmış cilt tabakası olarak görülür. Nasır, kalınlaştığı zaman son derece ağrılı olur. Nasır belirtileri tipik olarak şunlardır;
 • Nasırların meydana geldiği alanda keskin ağrıların olması nasırın ilk belirtileri arasındadır. Hafif düzeydeki nasırlarda basıncın ve sürtünmenin ortadan kalkmasıyla ağrı kaybolur.
 • Ağrıyla beraber sorunlu cilt bölgesi ciddi oranda kalınlaşmaya başlar.
 • Nasırlar, zaman içerisinde ilerledikçe ağrının bulunduğu alan ciddi oranda kızarmaya başlar.
 • Sertleşen cildin çeviresinde bazı iltihaplar oluşabilir.
 • Cildin kalınlaştığı alanda uç bölgesi meydana gelir.


Nasır Neden Olur?

Nasıl nedenleri genel olarak şunlardır;
 • Uzun bir süre boyunca ayakta kalmak,
 • Sıcak ya da sert bir zeminde yürümek,
 • Yüksek düzeyde kan şekerine sahip olmak (şeker hastalığı)
 • Sağlıklı ve uygun olmayan terlik ya da ayakkabı kullanmak,
 • Düz taban ayaklara sahip olmak,
 • Tırnak batması gibi sorunların oluşması.


Nasır Nasıl Geçer?

Nasır nasıl geçer sorusu birkaç farklı yönden ele alınabilir. Nasır, tek bir seansta tam manasıyla ortadan kaldırılamaz. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Altan Karan tarafından doğru seanslar ile beraber sertleşen cilt tabakaları, son derece ağrısız bir biçimde özel medikal cihazlarla temizlenir. Nasırların, kök kısmından tek bir seferde alınması, o alanda yeniden ve daha fazla cilt kalınlaşmasını da beraberinde getirebilir. Çünkü vücut, bu durumda kendi savunmasını çok daha fazla arttırma gereği duyacaktır. Kullanılan nasır bantları, asit içerdiği için tek bir seferde nasır tedavisi olarak işlev görebilir ancak, kesin sonuç vermez. Bunların aksine, cildin savunma mekanizmasını daha da fazla bir şekilde devreye sokacağından dolayı bir sonraki nasır oluşumunu hızlandırır. Nasır tedavisi için bitkisel yöntemler, tercih edilmemelidir. Mutlaka doktor kontrolü gerekir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45
 

--

YORUMLAR

 • 0 Yorum