PRP Saç Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır?

PRP Saç Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır?

PRP Saç Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır?
Editor: Sultanhani.gen.tr
30 Ocak 2020 - 11:47

Saçların daha sağlıklı olması ve gelişimini sürdürmesi için kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan PRP saç tedavisi nedir sorusunun cevabını ve tedavi ile ilgili diğer detayları aşağıda sizinle paylaştık.
Gerek çevresel ve gerekse fiziksel faktörlerden dolayı vücudun çeşitli yerlerinde sağlıksız gelişmelerin yaşanması, söz konusu olmaktadır. Özellikle de çevresel faktörler ve stres gibi birçok sebebe bağlı olarak olumsuz etkilerinin en fazla görüldüğü yer, saçlardır.
Saçlarda görülen olumsuz gelişmeleri durdurmanın yanı sıra, devam eden sürecin daha olumlu bir şekilde seyretmesine imkan verecek farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de, PRP tedavisi olarak öne çıkmaktadır.

PRP Saç Tedavisi Nedir?

PRP tedavi yöntemleri cilt üzerinde kullanıldığı gibi, saç sağlığı için de kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde hastanın vücudundan alınan kanın laboratuvar ortamında bazı işlemlere tabi tutulduktan sonra, enjeksiyon aracılığıyla tedaviye uygun bir şekilde hastaya geri verilmesini kapsamaktadır.
Bu işlemler sonucunda elde edilecek hücrelerin normalden çok daha zengin olması, ilgili tedavi için önemli faydalar sağlamaktadır. Saç tedavisinde kullanılan bu yöntem aynı zamanda cilt gençleştirme gibi, farklı tedaviler için de kullanılmaktadır.
Uzmanlar her gün ortalama 150 saç telinin dökülmesini normal yürürken, saç dökülmesinin bundan fazla olmasını ise saç sağlığı açısından problem olarak görmektedirler. PRP saç tedavisi yöntemi saçların dökülmesini engelleyecek bir yöntem olduğu gibi, saçların mevcut durumundan çok daha sağlıklı hale gelmesine de yardımcı olmaktadır. Başta genetik dökülmeler olmak üzere, birçok nedene bağlı olarak görülen saç dökülmelerinde de PRP tedavi yöntemi etkili olmaktadır.
 
 

PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 
PRP tedavi yöntemleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi, öncelikle hastadan alınacak bir çay bardağı miktarında kanın laboratuvar ortamında özel işleme tabi tutularak tekrardan tedavi bölgesine enjekte edilmek suretiyle hastaya verilmesi işlemidir.
Yapılan bu işlem ortalama yarım saat sürmekte ve hastanın işlem esnasında, acı duymadığı bilinmektedir. Yapılan bu uygulama sonrasında tedavi bölgesinde herhangi bir iz kalmadı gibi, uygulamanın hemen ardından hastanın günlük yaşantısına normal bir şekilde devam etmesi mümkündür.
PRP saç tedavisi ortalama 4 ay süren bir süreci kapsamakta olup, her uygulama rutin olarak 15 günde bir kez yapılmakta ve 30 dakika kadar sürmektedir. Uygulamanın doğrudan hastanın kendi kanı ile yapılması nedeniyle, herhangi bir alerjik reaksiyon görülmesi de söz konusu değildir.
Elde edilen kan gerekli işlemlerden geçtikten sonra, steril hastane şartlarında saklanmak üzere bir tüpün içerisine konularak, uygulama günlerinde hastaya enjeksiyon yöntemi ile verilmektedir. Tedavinin tamamlanmasının ardından, saç dökülmesinin önemli ölçüde yavaşladığı ve zaman içerisinde normal seviyeye indiği görülmektedir.
 
 

--

YORUMLAR

  • 0 Yorum