Psikolojik Sorunlar ile Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Kişinin fikirleri, sahip olduğu algısal ve duygusal biçimler doğrultusunda şekillenir ve daha sonrasında birer davranışa dönüşür. İletişimsel süreçlerde yahut duygu aktarımlarında meydana gelen problemler ise psikolojik sorun olarak adlandırılıyor.

Psikolojik Sorunlar ile Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Kişinin fikirleri, sahip olduğu algısal ve duygusal biçimler doğrultusunda şekillenir ve daha sonrasında birer davranışa dönüşür. İletişimsel süreçlerde yahut duygu aktarımlarında meydana gelen problemler ise psikolojik sorun olarak adlandırılıyor.

Psikolojik Sorunlar ile Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?
Editor: admin2
02 Mayıs 2020 - 18:14

Yaşam KoçuGülüstan Aytun Cevapladı.

 

Kişinin fikirleri, sahip olduğu algısal ve duygusal biçimler doğrultusunda şekillenir ve daha sonrasında birer davranışa dönüşür. İletişimsel süreçlerde yahut duygu aktarımlarında meydana gelen problemler ise psikolojik sorun olarak adlandırılıyor. Psikolojik sorunlar; kişide panik atak, sosyal fobi, depresyona girme, yoğun derecede stres, baş ağrısı ve daha sayılabilecek pek çok davranışsal anomalilerin gelişmesine sebebiyet vermektedir.

 Bireyde psikolojik sağlık yönünden ortaya çıkmış olan bazı problemler, öncelikli olarak kişiler arasında oluşan iletişimsel mevzuları etkiliyor. Bunun sonucunda ise sosyal yaşamda bozulmalar, daha sonrasında ise vücudun fizyolojik işleyişinde azımsanmayacak düzeyde aksaklıklar meydana geliyor. Fizyolojik aksaklıklar baş ağrısı, yemek yeme bozuklukları, uyku problemleri gibi pek çok farklı şekilde ortaya çıkabiliyor. Bu sebepten ötürü psikolojik sorunlar neticesinde iyi bir analizin yapılabilmesi için kesinlikle yeterli bilgi birikimine sahip olunması önem arz ediyor.


İlginizi Çekebilir : Online terapi

 

Zorluklar Karşısında Durmak

Her insan mutlaka hayatını kapsayan belli bir dönemde zorluk yaşayabilmekte. İşten ayrılma, ekonomik sıkıntılar, ikili ilişkilerin sonlanması, ani kayıplar ve daha sıralayabileceğimiz pek çok durum insanların belli bir süre sonrasında psikolojik problem yaşamalarına sebebiyet verebiliyor. Özellikle de bu noktada yeteri kadar bilinçli olmayan bireyler, üst üste gelen sıkıntıların üzerinden gelemeyebiliyor. Her birey hayatında meydana gelen zorluklar ile direkt olarak mücadele haline giremeyebiliyor. Bazı insanlar sorunların ardından eskisi gibi hayatına devam edebiliyorken, bazı insanlar yaşamış oldukları olayların etkisinden uzun süre kurtulamayıp psikolojik sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyor. 


İlginizi Çekebilir : İstanbul Nlp Uzmanı

 

Kendinizi Sevin !

Kişinin kendi kendisini seven, kendisine güvenen ve kendisini cesaretlendiren bir destek mekanizmasına sahip olması halinde psikolojik sorunlar ile başa çıkması daha kolay ve kısa süreli olacaktır. Bireyin iletişimsel yöndeki gelişiminin başarılı olması, problemlere karşı duyarlılığının fazla olması ve problem çözme yeteneğinin gelişmiş olması, mantıksal düşünce potansiyelinin yüksek olması, duygularını ve dürtülerini yönetim altına alabilecek bir zekasının bulunması, benlik algısının olumlu yönde olması ve daha sayabileceğimiz pek çok kişisel gelişim kapsamında olan durumlar psikolojik sorunlar ile baş etmeniz için size büyük yardımcı olacak özelliklerdir. 


Psikolojik olarak dayanıklılığı yüksek olan kişilerde ortak kişilik özellikleri saptamak gayet mümkündür. Bu ortak kişisel özelliklere bakacak olursak; her şeyden önemlisi bu tarz insanlar toplumun genel olarak daha iyimser olma eğilimindedirler. Karşılarına çıkabilecek her seçeneği daha iyi bir şekilde analiz edebilirler ve detaylı bir şekilde inceleme altına alabilirler. Değişim sürecinin ve yenileşme belirtilerinin yaşamın bir parçası olduğunu, hayatın her daim planlanan düzeyde gidemeyeceğini bilmektedirler. Değiştirebilecekleri durumların üzerine giderek pes etmezler. Yardıma ihtiyaç duydukları durumlarda yardımlara açıktırlar.

Herkes psikolojik sorunlardan uzak bir yaşam sürmek ister. Eğer psikolojik sorunlarla yeteri düzeyde baş edemediğinizi düşünüyorsanız bu konuda bizimle iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

Daha fazlası için :https://www.gulustanaytuncoaching.com/tr/--

YORUMLAR

  • 0 Yorum