Ram Bellek ve SSD Nedir? Ne İşe Yararlar?

Ram Bellek ve SSD Nedir? Ne İşe Yararlar?

Ram Bellek ve SSD Nedir? Ne İşe Yararlar?
Editor: Sultanhani.gen.tr
02 Nisan 2020 - 13:27

Bilgisayarın içerisinde bulunan parçaların tamamına donanım deniliyor ve bu donanım içerisinde yer alan RAM bir bilgisayarın en önemli parçalarından bir tanesidir. Bu parçanın bilgisayarınıza sağlayacağı fayda hızla alakalıdır. Yani bilgisayar için hızın ne kadar önemli olduğunu düşünürsek RAM olmazsa olmazlardan birisidir demek yerinde olacaktır. Bilgisayarınız hızlı olursa oyun oynarken ya da herhangi bir işlem yaparken sorunsuz bir şekilde çözüme kavuşabilirsini. RAM bellek sayesinde bilgisayarınızdaki akışkanlık hızlanır.

RAM Bellek Ne İşe Yarar?

RAM sayesinde bilgisayarınız üzerinde bulunan verilere erişim çok daha hızlı olur. Bilgisayarınıza koyduğunuz verileriniz burada saklı tutulur. Evet, hafıza denildiğinde kafanızda farklı parçalar canlanıyor olabilir örneğin sabit diskte bir hafızadır. Ancak RAM’da bilgisayarın bir hafızasıdır. İkisini birbirinden ayıran özellik ise sabit disk bilgisayarınız kapalı olduğunda da kalır ancak RAM’deki bilgiler elektriğin kesilmesiyle beraber sıfırlanır. Yani RAM üzerindeki bilgiler kayıtlı olarak tutulmaz. Bilgisayarınıza sonradan da hafıza eklenip takılabilir.

RAM’in asıl görevi bilgisayar üzerinde çalışan programlara erişiminizi hızlı hale getirmek ve bu bilgilerin bilgisayarınızın hafızasında kalmasını sağlamaktır. RAM sabit diskle karşılaştırılmayacak olan bir hıza sahiptir. Bunun için ben hızlı bir bilgisayarım olsun istiyorum diyenlerdenseniz RAM hızınızın ve kalitesinin yüksek olmasını tercih etmelisiniz. RAM kapasitesi yüksek olan bir makinede çalıştığınız zaman düşük kapasiteli bir bilgisayardan çok daha hızlı olduğunu görebilirsiniz.

SSD Disk Nedir?

Bilgisayarınızdaki verilerinizi depolamak için farklı mekanik parçalara ihtiyacınız olabilir. Bu parçalar yerine sonradan eklenilen sistemler mevcuttur. SSD bu görevi üstlenebilmek amacıyla farklı hafıza ölçeklerine sahip olan bir parçadır. Günümüzde SSD’ler sabit disklerin oluşturmuş olduğu bir takım sorunların ortadan kaldırılmasını sağladığı için tercih ediliyor.

SSD ile HDD Arasındaki Farklar

Geleneksel olan sabit diskler verileri dönerek disk üzerinde toplamaya çalışır. Ancak SSD’ler hareketli değillerdir. Bunun için bilgilerinizi çok hızlı depolayabilir ve tekrar çekebilirsiniz. Her ikisinin de aynı işlevi görüyor olması ise aralarındaki görev farklılığını ortadan kaldırmıştır.
İhtiyacınız olan ürünleri ister kurumsal firmanız için tercih edebilir isterseniz bireysel satın alım gerçekleştirebilirsiniz.  Özgün ve yenilikçi çözümler için www.longlinestore.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
 

--

YORUMLAR

  • 0 Yorum