Sahte Çek Nasıl Kontrol Edilir?

Sahte Çek Nasıl Kontrol Edilir?

Sahte Çek Nasıl Kontrol Edilir?
Editor: Sultanhani.gen.tr
16 Aralık 2020 - 11:51

Çek, çok uzun yıllardır finansal dünyada bir ödeme aracı olarak kullanılıyor. Aynı zamanda sahte çek vakalarının geçmişi de bir o kadar eskidir. Dolayısıyla ödeme aracı olarak çek kullananların karşı tarafın verdiği çekin sahte olup olmadığını anlamak istemesi de son derece normaldir. Peki, sahte çek nasıl anlaşılır? Alınan çekin sahte olup olmadığını anlamanın en kolay yolu nedir?
Bu sorunun yanıtını bulmak için uzun uğraşlar vermenize gerek yok. Yapmanız gereken sadece Findeks tarafından sunulan çek sorgulama seçeneğinden faydalanmak olacak. Çok sayıda kişi bu yöntemi uzun yıllardır kullanıyor ve bu sayede sahte çek problemi de tamamen ortadan kalkıyor. Eğer siz de bu kolaylıktan faydalanmak isterseniz karekodlu çek raporu konusunda biraz daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu rapor mobil uygulama üzerinden son derece kolay bir şekilde kullanılabiliyor.
Findeks mobil uygulamayı indirmeniz durumunda çek üzerindeki karekodu okutmanız, çek raporunu anında karşınızda görmeniz için yeterli olabiliyor. Keşidecinin ödeme geçmişini öğrenmek için çok uzun ve gereksiz bir zaman kaybı yaşamanıza da gerek kalmıyor. Elbette bu uygulama ile birlikte çekin geçerliliğinin sorgulanması da mümkün hale geliyor. Daha önce bu kolaylıkla tanışmayanlar söz konusu işlem sayesinde hangi bilgilere ulaşabileceklerini de merak ediyor. Bu sorunu kısa bir liste ile yanıtlayabiliriz:

  • Karekodlu çek skoru
  • Çek ve keşideci bilgileri
  • Keşidecinin çek endeksi
  • İlk ve çekin ibraz tarihi
  • Çek sahibi olunan banka sayısı
  • Açık çek adedi
  • Ortalama çek tutarı
  • Aylık keşide edilen çek adedi
Tüm bunlarla birlikte ibrazında ödenen, arkası yazılmış olan ödenen ya da ödenmemiş olan çek adetleri ile tutarlarını öğrenmek de mümkün olabiliyor. Dolayısıyla sadece keşidecinin çek geçmişi değil, çok daha fazla sayıda bilginin öğrenilmesi de mümkün olabiliyor. Böylelikle alışverişlerde çek kullananlar sahte çek noktasında herhangi bir endişe yaşamadan karar verebiliyor, hamlede bulunabiliyorlar. Karekodlu çek uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler Findeks internet sitesini hemen ziyaret edebilir. Böylelikle söz konusu uygulamayı her yönüyle öğrenmek mümkün olacaktır.
 

--

YORUMLAR

  • 0 Yorum