reklam banner'' width=|
|”reklam

SULTANHANI İLÇESİNDEKİ OKULLARDA ATIK PİL TOPLAMA KAMPANYASI

Sıfır Atık Projesi kapsamında Sultanhanı ilçesindeki okullarda TAP işbirliği ile Atık Pil Toplama kampanyası başlatıldı. Kampanya 30 Nisan'da sona erecek, ödüller TAP tarafından verilecek.

SULTANHANI İLÇESİNDEKİ OKULLARDA ATIK PİL TOPLAMA KAMPANYASI

Sıfır Atık Projesi kapsamında Sultanhanı ilçesindeki okullarda TAP işbirliği ile Atık Pil Toplama kampanyası başlatıldı. Kampanya 30 Nisan'da sona erecek, ödüller TAP tarafından verilecek.

reklam banner'' width=
SULTANHANI İLÇESİNDEKİ OKULLARDA ATIK PİL TOPLAMA KAMPANYASI
Editor: Sultanhani.gen.tr
22 Aralık 2018 - 09:15

Sultanhanı ilçesinde Sıfır Atık Projesi Kapsamında İlçemizde bulunan okullarda İlçe Millieğitim ve TAP İşbirliği İle ödüllü Atık Pil Toplama Kampanyası Başlatıldı. Öğrencilerimize bu kapsamda yardımcı olalım ve atık pillerimizi öğrencilerimiz ile okullarımızdaki atık pil dönüşüm kutularına gönderelim ve çevremize, doğamıza ve geleceğimize sahip çıkalım.


Atık Pil


 
Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek bünyesinde depolayan cihazlara pil denir. Kullanım ömrünü tamamlamış veya uğramış olduğu fiziksel hasar sonucu kullanılmayacak duruma gelmiş pillere “Atık Pil" denir.

NELER ATIK PİLDİR?

- Şarj edilemeyen (primer) piller (Alkalin, Lityum,Çinko) 
Çinko piller: Tv kumandası, duvar saati gibi düşük güç gerektiren yerlerde kullanılırlar.
Alkalin piller: Kumanda, saat gibi aletlerin yanı sıra fotoğraf makinesi, tansiyon aleti oyuncak araba vb. araçlarda kullanıma uygundur.
Lithium (lityum) piller: Cep telefonu pili, tablet, bilgisayar ana kartlarında hafiza pili olarak, elektronik basküller de, şeker ölçüm cihazlarında, su sayaçlarında oto ve kapı kumandalarında kullanılırlar.
- Şarj edilebilen (sekonder) piller (Ni-Cd, Ni-Mh, Li-ion, Li-po, akü)
Nikel metal hidrit (Ni-Mh) piller: Şarjlı matkaplar, şarjlı el süpürgeleri ve acil aydınlatma panellerinde kullanılırlar. 
Lithium İon (lityum iyon) (li-ion): Mobil telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda, Elektrikli otomobillerde kullanılırlar.
Lithium polymer (lityum polimer) (li-po): Tablet bilgisayar, navigasyon gibi taşınabilir cihazlar için özel boyutlarda üretilip kullanılırlar.
Nikel kadmiyum (Ni-Cd) piller: Şarjlı matkaplar, şarjlı el süpürgeleri ve acil aydınlatma panellerinde kullanılırlar.


ATIK PİL GERİ DÖNÜŞÜM SÜRECİ

1Diğer atıklardan ayrı biriktirilir. 2Belediyelerin veya lisanslı firmaların belirlemiş olduğu toplama noktalarına, atık getirme merkezlerine götürülür. 3Yetkilendirilmiş kuruluş veya lisanslı firmalar tarafından alınması sağlanır. 4Toplama esnasında diğer atıklarla karıştırılmaz. 5Kırmızı renk biriktirme ekipmanında biriktirilir. 6Taşınabilir türdeki atık pillerin geri dönüşümünden çinko ve çinko bileşikleri, manganez birleşikleri, ferromangan, ferronikel, nikel, kadmiyum ve kadmiyum birleşikleri, lityum, gümüş, kobalt ve az miktarlarda nadir toprak elementleri geri dönüştürülmektedir.

 

.reklam banner'' width=-reklam banner'' width=-reklam banner'' width=-reklam banner'' width=
Bu haber 3164 defa okunmuştur.
--

YORUMLAR

  • 0 Yorum