SULTANHANINDA YAŞANAN CORONA VİRÜSÜ ŞÜPHESİNDE İLK SONUÇLAR AÇIKLANDI

Dün Akşam saatlerinde Sultanhanı ilçesinde yaşanan ve Türkiye gündemine düşen olayla ilgili ilk bulgular açıklandı. Dün Sultanhanı ilçesinde Durumundan şüphenelilen Çinli Turist Karantinaya alınarak Ambulans ile Aksaray'a sevk edilmişdi, Aynı Minibüste bulunan 8 Çinli Turist de Tedbir amaçlı Gözlem altına alınmışdı...

SULTANHANINDA YAŞANAN CORONA VİRÜSÜ ŞÜPHESİNDE İLK SONUÇLAR AÇIKLANDI

Dün Akşam saatlerinde Sultanhanı ilçesinde yaşanan ve Türkiye gündemine düşen olayla ilgili ilk bulgular açıklandı. Dün Sultanhanı ilçesinde Durumundan şüphenelilen Çinli Turist Karantinaya alınarak Ambulans ile Aksaray'a sevk edilmişdi, Aynı Minibüste bulunan 8 Çinli Turist de Tedbir amaçlı Gözlem altına alınmışdı...

SULTANHANINDA YAŞANAN CORONA VİRÜSÜ ŞÜPHESİNDE İLK SONUÇLAR AÇIKLANDI
Editor: Haber Botu
28 Ocak 2020 - 07:07

Aksaray Valisi Ali Mantı, korona virüsü şüphesiyle hastanede gözlem altına alınan 10 Çinli turist ve kafilede bulunan Türk şoför ve rehber ile ilgili yaptığı açıklamada, "Tedbir amaçlı gözlem altındalar".


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Şu ana kadar kesin koronavirüsü tanısı olan bir hastamız olmadı" dedi. Bakan Koca Aksaray'daki olayla ilgili ise sadece bir kişiden şüphelenildiğini belirterek alınan numunenin sonucunun henüz çıkmadığını belirterek hastanın durumunun iyi olduğunun da altını çizdi.

İl Sağlık Müdürü Yeşildağ, “Özellikle şunu belirtmek istiyoruz, bu yaptığımız sadece tedbir amaçlı. Çinli vatandaşlardan birisi öksürük ve ateş şikayeti, geldiği yeri de dikkate aldığımızda biz tedbir amaçlı müşahedeye aldık bunları.

İLK BULGULAR TEMİZ ÇIKTI TEDBİR AMAÇLI 24 SAAT GÖZETİM ALTINDA TUTULACAKLAR

Edinilen bilgiye göre, Kapadokya bölgesine tur Minibüsü ile gezmeye gelen Çinli turistlerin Minübüsünde, Aksaray'ın Sultanhanı ilçesinde Çinli bir turist ateşlenerek aniden fenalaşarak baygınlık geçirdi. Araçta bulunan 10 Çinli turist ve Türk şoför ile rehber olmak üzere 12 kişi ilk olarak Sultanhanı ilçesi Sağlık merkezine başvurdular. 5 Gün çnce Çinden geldiği öğrenilen Çinli turist ve Aynı Minibüste bulunan kişiler Tedbir amaçlı ambulanslarla Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Hastaneye getirilen 12 kişi gözlem altına alınarak tetkikler başlatıldı.

Yaşananlar sonrası Aksaray Valisi Ali Mantı Valilikte İl Sağlık Müdürü Kerem Yeşildağ ile açıklama yaptı.

Vali Mantı, endişeye yer olmadığını belirtere,“Bugün 16.15 sıralarında, Kapadokya turu kapsamında ilimiz Sultanhanı ilçesine gelen Çinli 10 kişilik turist kafilesinde, şoför ve rehberler birlikte 12 kişilik kafilede bir Çinli vatandaş öksürük şikayeti ile sağlık ocağına müracaat ediyor. Daha sonra diğer vatandaşlar da hep birlikte Eğitim Araştırma Hastanesine müracaat ediyorlar. Eğitim Araştırma Hastanemizde tedbir amaçlı gözlem altına alınıyorlar. Şu anda herhangi bir sıkıntı yok.

Özellikle sosyal medyada yayılan BOTAŞ Tuz Gölü depolama sahasındaki işçilerin başına böyle bir iş geldiği, böyle bir vaka olduğuyla ilgili haberler gerçek dışı. Tuz Gölü ile depolama sahası ile herhangi bir alakası yok. Sadece 10 Çinli vatandaş ve 2 Türk vatandaşımız şu anda tedbir amaçlı gözlem altında” dedi.

İl Sağlık Müdürü Kerem Yeşildağ ise, “Özellikle şunu belirtmek istiyoruz, bu yaptığımız sadece tedbir amaçlı. Çinli vatandaşlardan birisi öksürük ve ateş şikayeti, geldiği yeri de dikkate aldığımızda biz tedbir amaçlı müşahedeye aldık bunları. Bunların akciğer filminde, biliyorsunuz bunların akciğeri tutması gerekiyor. Akciğer filmleri normal. Tam kanlarını çektirdik, tam kanları da normal. Biz 24 saat bunları müşahede edeceğiz. Çünkü kanlarını aldık ve bakanlığımıza gönderdik. Bakanlığımızdan sonuçlar 24 saat içinde çıkacak. Çıktıktan sonra da biz bunları göndereceğiz, serbest bırakacağız. Çünkü müşahede altında tutuyoruz. Sonuçların da gelmesini bekliyoruz. Şu anda bir sıkıntı söz konusu değil. Vatandaşlarımıza şunu tavsiye ediyorum. Normal gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi tedbir amaçlı sadece hijyene dikkat etmemiz lazım. Gribal enfeksiyonlarda yapmamız gereken ne ise aynı şekilde. Biz zaten bunları ve dünyanın gündeminde olduğu için bunları izole etmemiz ve tedbir amaçlı kontrol altında tutmamız gerekiyor ki bunlar seyahat ediyor. Burada biz şu anda durdurduk ve kontrol ediyoruz. Bunu da sonuçlandırmamız lazım, o yüzden vatandaşlarımız müsterih olsun. Sonuçlar çıktıktan sonra tekrar bilgilendireceğiz. Şu anda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil” şeklinde konuştu.


SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA "KORONAVİRÜS TANISI KONULAN HASTA YOK"


Bakan Koca, Olayla ilgili şöyle konuştu: "Şu ana kadar kesin koronavirüs tanısı alan hiçbir hastamız olmadı. Şüpheli olan hastalarımız oldu. Denizli'de, Nevşehir'de, İzmir'de, Konya'da şüpheli vakalarımız olmuştu. Bu vakalarımızda ağırlıklı H1N1 pozitif olarak sonuçlandı. Dolayısıyla Aksaray dışında diğer illerde şüpheli olarak görülen vakalarımızın hiç birisinin koronavirüs olmadığını söylemek istiyorum. Çünkü onlardan çıkan sonuçlar daha çok H1N1 şeklinde oldu.

Aksaray'daki olayda ise 9 kişilik kafileyle beraber aralarında tur operatörü ve şoförü olmak üzere 12 kişilik ama bu kişilerden biri ateş, bulantı ve ishal yakınmasıyla ve Çin'den ama Vuhan bölgesinden değil, bir hafta önce gelmesi arkadaşlarımızı şüphelendirdi."

Özellikle koronavirüs ile ilgili erken dönemde hasta grubuna nasıl davranılması, numunelerin nereye gönderileceği, gözlem ve karantina dahil olmak üzere kapsamlı bir rehber yayınlandığını aktaran Koca, şöyle devam etti:

"Bu rehber çerçevesinde tüm Türkiye'de erken dönemde bazı hassasiyet göstererek yoğun numune gönderimi olduğunu da biliyoruz. Ama rehber çerçevesinde olduğu için tüm imkanlarımızın yeterli olduğunu söylemek istiyorum. Aksaray'dan gönderilen numunenin daha sonuçları çıkmadı. Vakanın şu an koronavirüs denme durumunun olmadığını ve özellikle daha çok Çin'den gelen, klinik olarak ishal ve ateş yakınması olduğu için erken dönemde takip edilip, sonrasında giderek genel durumunun kötüleşmesi, daha çok akciğer yetersizliğinin geliştiği bir tabloyla karşı karşıya kalındığını söylemek istiyorum. Bu anlamda hastanın genel durumunun iyi olduğunu ve herhangi solunum sorunu olmadığını özellikle söylemek istiyorum. Bir çok tevzirat yapılıyor. Bunlara inanılmaması, bizden bu anlamda net bir bilgi verilmedikçe inanılmamasının özellikle altını çiziyorum." dedi.

 

--

YORUMLAR

  • 0 Yorum