reklam banner'' width=|
|”reklam

AKSARAY'DA LAVANTA YETİŞTİRİLECEK

Aksaray merkeze bağlı Taptuk Köyü'nde bulunan demonstrasyon bahçesinde lavanta fidesi dikimi yapıldı.

AKSARAY'DA LAVANTA YETİŞTİRİLECEK

Aksaray merkeze bağlı Taptuk Köyü'nde bulunan demonstrasyon bahçesinde lavanta fidesi dikimi yapıldı.

reklam banner'' width=
AKSARAY'DA LAVANTA YETİŞTİRİLECEK
Editor: Sultanhani.gen.tr
06 Kasım 2018 - 13:06

Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürlüğü 'Aksaray'a Lavanta Kokusu yayılıyor ' projesi kapsamında, geçen hafta Aksaray merkeze bağlı Taptuk Emre Köyü'nde bulunan  Çiftçi Ziya Çelik'e ait demonstrasyon bahçesinde Angustifolia çeşidi lavanta fidesi dikimi yapıldı.

İl Müdürü Bülent Saklav ve Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mehmet Ercan incelemelerde bulunmak için Lavanta bahçesini ziyaret ettiler.


İncelemelerde bulunan il Müdürü '' Susuz veya çok az su ile üretilebilecek olan ıtri ve tıbbi bitkiler ilimiz açısından önem arz etmektedir.  Susuz ve marjinal arazilerde oldukça kolay bir şekilde yetişen lavanta bitkisi üreticisinde 1 da araziden 1.000- 4.000 TL kazanç sağlayabilmektedir. Bu durum küçük arazi varlığına sahip üreticilerin sulanamayan marjinal arazilerini değerlendirerek gelir artışı sağlayacaktır.  Aynı zamanda dünya nüfusunun yüzde 64′ünün bitkileri tedavi amaçlı kullandığı, dünya genelinde kullanılan ilaçların yüzde 25′inin bitkilerden yapıldığı bir dönemde; "Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi" İlimiz üreticileri açısından bir umut ve şans olacaktır. Su sıkıntısı çekilen Aksaray'da yetiştirilmeyi amaçladığımız lavanta bitkisi altarnatif bitki olarak üreticilerimizin yüzünü güldürecektir.'' Dedi.

 

.reklam banner'' width=-reklam banner'' width=-reklam banner'' width=-reklam banner'' width=
--

YORUMLAR

  • 0 Yorum