GEBELİKTE KULLANILAN GÜVENLİ AĞRI KESİCİLERİN GİZLİ TEHLİKESİ

Aksaray Haber | Aksaray Haberleri | Aksaray haberci | Aksaray son dakika haberleri | Aksaray güncel |Aksaray gündem, Sultanhanı haberleri...

GEBELİKTE KULLANILAN GÜVENLİ AĞRI KESİCİLERİN GİZLİ TEHLİKESİ

Aksaray Haber | Aksaray Haberleri | Aksaray haberci | Aksaray son dakika haberleri | Aksaray güncel |Aksaray gündem, Sultanhanı haberleri...

GEBELİKTE KULLANILAN GÜVENLİ AĞRI KESİCİLERİN GİZLİ TEHLİKESİ
Editor: Sultanhani.gen.tr
28 Kasım 2018 - 10:01

Anne adaylarının hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin sağlıklarını gözetmeleri gerekiyor. Hamilelik dönemindeki fiziksel aktiviteler, beslenme alışkanlıkları, geçirilen hastalıklar ve daha birçok etken bebek sağlığı üzerine oldukça etkili. Bir konu var ki, her gebeyi yakından ilgilendiriyor: Gebelikte ağrı kesici kullanımı. CentrumClinic Direktörü Prof. Dr. Recai Pabuçcu, gebelikte ağrı kesici kullanımı ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu.


Gebelik süresi boyunca, ağrı kesici kullanmak için birçok neden bulunuyor
Özellikle içinde bulunduğumuz kış ayları boyunca gebelerde sıkça grip ve üst solunum yolu enfeksiyonları izlenebiliyor. Yine gebelerde sıkça baş ağrıları ve ilerleyen gebelik haftalarında eklem-kas ağrıları oluşabiliyor. Genel önlemler ile durumu geçiştiremediğimizde ağrı kesicilere başvuruluyor. Günde 3-4 hatta 5 kereye kadar da kullanımların olduğunu görüyoruz. Ateşle seyreden hastalıklarda da gerekli hallerde ağrı kesici kullanımının olduğunu görüyoruz.
 
Gebelikte her ağrı kesici güvenli değil
İlaçların gebelikte güvenilir olup olmadıklarını anlayabilmek için bir takım tıbbi çalışmalar yapılıyor. Yeni kuşaklara zararlı olduğu bilinen ilaçlar kategorilere ayrılıp güvenli veya güvenli değil şeklinde etiketlendiriliyor. Gebelikte, her ağrı kesici güvenilir değil.
 
Güvenilir ağrı kesici-ateş düşürücülerde kafa karıştıran sonuçlar
Prof. Dr. Recai Pabuçcu, özellikle gebelikte kullanılan ve güvenilir olduğu bilinen ilaçlar için son dönemde ilginç yan etkiler bildirildiğine dikkat çekti. Pabuçcu, ilaçları gebelikleri boyunca uzun süre kullanan kadınların doğan çocuklarında, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu ve otizm sorunlarının izlendiği rapor edildiğini belirterekçok yeni bir analizde, gebeliklerinde ağrı kesici kullanımı öyküsü olan kadınların çocuklarında %20-30’luk bir risk artışı olduğunu söyledi. Sonuçları değerlendiren Pabuçcu, sıkça ve uzun süreli ilaç kullanmanın riskleri beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

Prof. Dr.Recai Pabuçcu sözlerine devam etti:
 
Bu analizlere temkinli yaklaşmak gerekiyor
Bilim dünyasında çok hızlı değişimler yaşanıyor. Bugünün doğrusu yarının yanlışı olabiliyor. Bu nedenle analizlere temkinli yaklaşmak gerekiyor. Gebelikte gerek olmadıkça ve hekim önermedikçe güvenilir grupta bile olsa, ağrı kesicilerden uzak durmak mantıklı görünüyor.

Centrum Hakkında:
CentrumClinic Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi, Ankara’da hizmet veren en tecrübeli merkezlerinden biri olup 15. yıldır hizmet vermektedir. Prof. Dr. Recai Pabuçcu, Emre G. Pabuçcu ve Op. Dr. Gürhan Keleş liderliğinde çalışan Centrum, üreme sağlığı konusunda hastaların aydınlatılması, teknolojinin tüm olanaklarının en verimli şekilde kullanılması, çok deneyimli klinik ve laboratuvar ekiplerinin oluşturulması, en yüksek başarı oranlarına ulaşılması ve hasta memnuniyetinin en yüksek düzeyde tutulması prensiplerini hedeflemiştir.
 

--

YORUMLAR

  • 0 Yorum