”reklam|
”reklam

MİLLETVEKİLİ AYDOĞDU "SÜT DESTEKLEME ÖDEMELERİ DÜN İTİBARİYLE BAŞLADI"

AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, 2017 yılı koyun keçi destekleme ödemelerinin dün itibariyle başladığını belirtti.

MİLLETVEKİLİ AYDOĞDU "SÜT DESTEKLEME ÖDEMELERİ DÜN İTİBARİYLE BAŞLADI"

AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, 2017 yılı koyun keçi destekleme ödemelerinin dün itibariyle başladığını belirtti.

MİLLETVEKİLİ AYDOĞDU "SÜT DESTEKLEME ÖDEMELERİ DÜN İTİBARİYLE BAŞLADI"
Editor: Hakan
13 Haziran 2018 - 13:05

Milletvekili Aydoğdu, “Ödemeler dün itibariyle başladı. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının sonu 4 – 6 – 8 olanların destekleme ücretleri 13 Haziran 2018 Çarşamba günü, Kimlik numaralarının sonu 0 – 2 olanların destekleme ücretleri ise 22 Haziran 2018 Cuma günü ödenecek olup, toplam 7930 işletmeye 9 Milyon 302 bin TL destek ödenecektir” dedi.

 

            Milletvekili Aydoğdu ayrıca, AK Parti Hükümetlerinin Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde son 15 yılda Gıda, Tarım ve Hayvancılık alanında yaptığı reformlara dikkat çekerek, Hükümet olarak 15 Yılda Aksaray’a 1,2 Milyar TL Tarımsal destek verildiğini söyledi.

 

MİLLİ KAYNAKLAR MİLLİ TARIM

Havza bazlı üretime dayalı destekleme modeline geçtik. 941 tarım havzasını belirledik. Her havzada en uygun ve en iyi yetişen ürünleri tespit ettik. Stratejik ve arz açığı olan 21 ürünü havza bazında destekliyoruz. Buğday ve yem bitkileri her havzada destekleniyor.

 

MAZOTUN YARISI BİZDEN

Mazot maliyetinin %50is destek olarak üreticilerimize ödeniyor.

Gübreye %40 devlet desteği

Milli Tarım Projesi ile Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında havzasında desteklenen ürünleri yetiştiren çiftçilerimizin gübre maliyetlerinin %40’ını karşılıyoruz.

 

HAYVANCILIKTA BÜYÜME, YENİ DESTEKLERLE HIZ KAZANIYOR

Büyükbaştan küçükbaşa, besiden süte, yemden arıcılığa kadar birçok alanı destek kapsamına aldık. Son 15 yılda Aksaray’da hayvancılık desteğini 48 kat artırdık. Bu dönemde Aksaray’a toplam 421,2 Milyon TL hayvancılık desteği verdik

 

AKSARAY’DA HAYVANCILIK YATIRIMLARINI DESTEKLİYORUZ

Yeni yapılacak veya modernize edilecek ahır ve ağılların inşaatına %50 hibe sağlıyoruz. Küçükbaşta 100-200 baş, büyükbaşta 10-50 baş anaçlık işletmeler destekleniyor. Ayrıca, yüksek verimli erkek damızlık alımında (boğa, koç, teke) %80 hibe veriyoruz.

 

AKSARAY DAMIZLIK DÜVE ÜRETİM MERKEZİ OLUYOR

En az 500 baş kapasiteli damızlık gebe düve ve damızlık koç-teke üretim merkezleri kuruyoruz. İnşaat yatırımlarına, alet - ekipman buzağı ve damızlık hayvan alımına %50 hibe veriyoruz.

 

KIRSAL KALKINMA HAMLESİNİ BAŞLATTIK

Aksaray’a son 11 yılda 26,7 Milyon TL hibe desteği verdik. Bu hibelerle 39 yeni tarımsal sanayi tesisi kuruldu. 266 kişiye istihdam sağlandı. Ayrıca, 46 damla ve yağmurlama sulama tesisinin kurulumu desteklendi.

 

AKSARAY IPARD HİBELERİYLE BULUŞTU

IPARD ile Aksaray’da, toplam yatırım tutarı 100 Milyon TL olan 344 adet projeye 45,6 Milyon TL hibe sağladık. 707 kişiye yeni istihdam oluşturduk.” İfadelerine yer verdi.

reklam banner'' width=|reklam banner'' width=
Bu haber 2342 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum